Pravidla blahodárného saunování

Saunování, vím co dělám a proč

Saunování je proces se zásadami a pravidly, které bychom jako začínající saunéří měli určitě dodržovat. I pokročilým a zdatným saunérům se mohou hodit i kdyby jen pro připomenutí.

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY
SAUNOVÁNÍ

Prostředí, ve kterém se střídají teploty má pozitivní vliv na celkovou pohodu a kvalitní odpočinek jedince. Některé z pozitiv Vám nyní v bodech představím:

·       Zlepšuje imunitní systém. A to díky nabuzení organismu zahřátím. Organismus pak začíná tvořit více bílých krvinek, které v těle fungují jako ochránci před cizími buňkami.

·       Otužuje, napomáhá lepší adaptaci na změny počasí. Díky střídání chladu a tepla a nabuzení organismu k rychlé změně a přizpůsobení se na vnější extrémní podmínky.

·       Je vhodným místem pro relaxaci. Saunování je pomalý, proces, který nám může pomoci od psychické zátěže. V rámci saunování je do těla vyplavuje dávka hormonu štěstí a spánkového hormonu. Jejich kombinace navodí pocit uvolnění a pohody.

·       Podporuje kvalitnější spánek. 

·       Zrychluje látkovou výměnu. Díky vysoké teplotě podporuje proudění krve, která rychleji přenáší živiny, kyslík, vitamíny ke všem potřebným orgánům.

·       Přispívá k rychlejší regeneraci organismu. Díky rychlejší přepravě kyslíku dochází také k rychlejší regeneraci svalů.

·       Zrychluje metabolismus a detoxikuje jej. Pocením se z těla vyplavují nečistoty a celý ogranismus se pročišťuje.

·       Má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, díky zrychlenému oběhu krve.

·       Dochází k lepšímu prokrvování končetin, působí preventivně proti syndromu studených nohou.

·       Podporuje chuť k jídlu. Jedná se o vydatný a nelehký proces, který také urychluje trávení a tím podporuje chuť k jídlu a navozuje pocit žízně.

·       Uvolňuje dolní cesty dýchací. Díky suchému horkému vzduchu a většímu prokrvení podporuje aktivnější roztahování plic a plicních sklípků.

NA CO SI DÁT PŘI SAUNOVÁNÍ POZOR

Důležité je hlavně vnímat své tělo a respektovat jej. Nezapomeňte na pitný režim. I saunování má své kontraindikace. Není vhodné pro fyzicky nemocný organismus potýkající se s horečkou nebo infekcí. Do sauny by také neměli chodit lidé pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek. Lidé s kardiovaskulárním onemocněním by se jistě měli poradit se svým lékařem.

Začátečníkům nemusí být příjemné vysoké teploty v sauně je dobré neklást na sebe vysoké nároky a začínat pozvolněji. Například na 70 / 80 °C.

DESATERO SAUNOVÁNÍ

Saunovací proces má svá pravidla, které je důležité dodržovat. Nazýváme je saunovacím desaterem:

1.     Aby mělo saunování smysl, choďte se potit minimálně jednou týdně, ani hladoví, ani přejedení nebo fyzicky značně unavení.

2.    V prohřívárně používejte pouze prádlo do sauny. Celé tělo včetně nohou pokládejte na prostěradlo či osušku.

Plavky v prostorách saun nepoužíváme.

3.    Před prvním vstupem do prohřívárny se umyjte mýdlem a řádně osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem do prohřívárny.

4.    Před každým vstupem do prohřívárny tělo důkladně usušte.

5.    Do prohřívárny si vezměte jen prostěradno nebo osušku na, kterou se posadíte, položíte. Nevhodné je sedět jako na židli, dochází pak k velkému rozdílu teplot na chodidlech a hlavě, což může vést k bolesti hlavy.

6.    V saunách dýchat nosem i ústy. Při dýchání nosem se může dostavit pocit, jako kdyby vzduch pálil. V tom případě můžete překrýt noc i ústa dlaní. Dýchejte normální frekvencí, jak jste zvyklí.

V prohřívárně jsme tak dlouho jak dlouho je nám to příjemné. V případě, že nás začne pálit kůže, ušní bolte nebo špička nosu měli bychom prostor prohřívárny opustit. Při pocení můžeme také pokožku jemně hladit a masírovat například žínkou nebo osuškou, napomáháme tak k otevírání pórů a odplavování nečistot.

7.    Po opuštění prohřívárny se opláchněte pod sprchou a ochlaďte vědrem nebo v bazénku – pozvolným ponořováním, pokud možno i s hlavou nebo alespoň zátylek.

8.    Proceduru teplo – chlad opakujte 2x – 4x. Po posledním ochlazení nepoužívejte mýdlo a udržujte si tepelný komfort.

9.    Odpočiňte si. Délka odpočinku po každém cyklu teplo – chlad, by měla být přibližně 3 x delší než pobyt v prohřívárně. Jakmile Vám začne být chladno je na čase začít další cyklus prohřátí a ochlazení. Nezapomeňte na doplnění dostatečného množství tekutin.

10.  Po saunování se budete cítit příjemně uvolnění a unavení. Blahodárné účinky by mohla překazit konzumace alkoholu, kouření i příliš tučné jídlo. Dopřejte si nápoje bohaté na vitamíny a mineráli a lehce stravitelné jídlo.

Důležité je vnímat své tělo!

CO A JAK PO SAUNOVÁNÍ

Po saunování, je vhodné se lehce najíst, doplnit tekutiny a po zbytek dne se nevěnovat žádné fyzicky náročné činnosti. Při nižších teplotách okolo 60-70°C je možné si jít po sauně sportovat, pokud jste v dobré kondici.

KDY SE SAUNOVÁNÍM ZAČÍT

Se saunováním je vhodné začít kdykoliv. Ve Finsku je sauna nedílnou součástí každé domácnosti. Lidé při saunování relaxují nejčastěji v letních měsících, a to pravidelně každý nebo téměř každý den. Doporučuji návštěvu sauny pravidelně jednou maximálně dvakrát týdně, abyste využili její blahodárné účinky.

KDY NENÍ SAUNA VHODNÁ

Lidé, kteří mají infekční onemocnění do sauny nemohou, stejně tak lidé podnapilí a intoxikovaní. Sauna není vhodná pro lidi, kteří mají problém s dýchacími cestami a srdeční onemocnění.

Mohlo by Vás zajímat

Kůže nám slouží jako  jakýsi obal, který chrání všechny naše vnitřní orgány a stará se o termoregulaci celého těla. Hlídá, aby naše orgány měli příznivé podmínky pro svou funkci. Proto, když je nám zima, tak přirozeně zdrsní svůj povrch neboli naskáče nám tzv.: „husí kůže“ a začneme se klepat abychom se zahřáli. Naopak když nám je velké teplo začneme se potit. Pocením v sauně se naše tělo přirozeně ochlazuje.

Přemýšlíte jak připravit své ratolesti na podzim plný rýmiček, virů a chřipek? Podzimní a zimní období znamená pro dětský organismus a jeho imunitní systém větší zátěž. Svému dítěti můžete pomoci aktivním přístupem. Přispět může vyvážená strava bohatá na vitamíny, dostatečný pohyb a pravidelné otužování, kam patří i saunování.

Pravidelná návštěva sauny (alespoň jednou týdně), se podepíše pozitivně na celkovém zdraví dítěte. Vybuduje si silnější imunitu a kašel a rýma jej budou trápit rozhodně méně. A pokud se přece jen nějaký bacil objeví, imunita dítěte si s ním poradí lépe.