Kůže
jako přirozený lidský štít

Kůže je největším lidským orgánem.

Je také obalem, který nás chrání před vnějšími vlivy (teplem, chladem, nemocemi) Je proto podle nás dobré se o ní starat.

K čemu slouží

Kůže nám slouží jako  jakýsi obal, který chrání všechny naše vnitřní orgány a stará se o termoregulaci celého těla. Hlídá, aby naše orgány měli příznivé podmínky pro svou funkci. Proto, když je nám zima, tak přirozeně zdrsní svůj povrch neboli naskáče nám tzv.: „husí kůže“ a začneme se klepat abychom se zahřáli. Naopak když nám je velké teplo začneme se potit. Pocením v sauně se naše tělo přirozeně ochlazuje.

Díky pocení z těla vyplavujeme vodu, soli, minerály, bakterie… . Čistíme pleť od nahromaděných škodlivin. Při saunování je tento proces zmnohonásoben. Pleť navíc začíná při vysokých teplotách červenat. Červenání nám ukazuje, že se roztahují cévy a cévky, které organismus prokrvují. Krev v žilách nám začne proudit rychleji a rychleji také přenáší živiny do orgánů.

Co se děje s kůží v sauně

Díky většímu prokrvení kůže a pocení dochází k rychlejší regeneraci. Dá se tedy říci, že zpomaluje proces stárnutí buněk a stimuluje je k rychlejší obnově. Působí také jako prevence proti striím, pigmentovým flekům a dalším kožním nedokonalostem.

Jak ještě více podpořit proces regenerace pokožky?

Kůže má několik vrstev. Ta nejvrchnější, říká se jí pokožka, se neustále obnovuje a regeneruje aby byla pružná a pohotová čelit nejrůznějším nástrahám vnějšího prostředí (chladu, teplu, bakteriím, virům…). V této obnově jí můžeme dopomáhat několika způsoby. A to jak v rámci saunovácího procesu tak i doma. Na podporu zbavování se starých kožních buněk můžeme vyzkoušet například kartáč, frotáž (intenzivní masáž osuškou) nebo peeling. Pro vyživení pak můžeme v sauně vyzkoušet med, který má detoxikační a antibakteriální účinky. Med si na tělo aplikujte přímo v prohřívárně nebo před vstupem do prohřívárny.

Co byste po saunování neměli dělat?

Po sauně není vhodné umývat se mýdlem, mazat krémy nebo aplikovat make up. Póry jsou stále rozšířené a bude jim chvíli trvat, než se zklidní, stáhnou. Pokožku je však možné jemně ošetřit lehkým rostlinným olejem.

Kdy není sauna vhodná?

Saunování u infekčních kožních chorob. Tyto choroby se po těle jedince právě díky většímu prokrvení pokožky rychleji šíří. U kožních onemocnění je vždy vhodná konzultace s lékařem.

Co u nás ve studiu tedy rozhodně nesmí chybět?

Všichni klienti si mohou v naší soukromé sauně nabídnout med a vyzkoušet tak jeho účinky v rámci saunování. K dispozici pro Vás také máme slunečnicový olej v kombinaci s esenciálními oleji, které Vaši pokožku pomohou vyživit. Oleje je vhodné aplikovat až na konci saunovacího procesu.