Saunování dětí, co na to říkají odborníci?

Konkrétně MUDr. Martin Gregora pediatr a autor populárně naučných publikací.

Pro jak staré dítě je vhodné saunování?

Ve Finsku je sauna nezbytnou součástí každé rodiny. Děti se saunují už od útlého dětství. Jedná se o formu otužování, které napomáhá k pevnému zdraví. Veřejné sauny nejsou moc vhodné pro malé děti. Naproti tomu v privátních saunách při teplotě okolo 60°C se mohou saunovat děti s rodiči již od 6 měsíců věku. Stejně tak, jako má sauna blahodárný vliv na dospělý organismus má jej i na ten dětský.

Na co si dát pozor?

Organismus malých dětí se mnohem rychleji zahřívá než organismus dospělých. V sauně je proto důležité aby v prohřívárně byl s dítětem vždy rodič. Děti, mladší jak rok a půl by měli vždy být v těsné blízkosti rodiče. Jakmile začne být dítě v sauně neklidné je vhodné prostory opustit. Vždy dbáme na pocit a vnímáme vlastní tělo a potřeby dítěte. S batolaty je vhodné dodržovat zlaté pravidlo maximálně 5 minut, kdybychom se měli bavit o čase. Já však doporučuji naladit se na dítě a vnímat jeho potřeby.

Ochlazování, jak na to?

Rozdíl teplot v sauně a relaxační místnosti je většinou okolo 35 °C. To bohatě stačí malým dětem jako forma ochlazení. Děti do roka a půl není vhodné sprchovat studenou ani vlažnou vodou. Nemají z toho požitek jako dospělí.

Do sauny s plenkou nebo v plavkách?

Do sauny se chodí, tak jak nás “bůh” stvořil. Ani dětem není vhodné dávat plenky a už vůbec ne plavky. Z jakého důvodu? Nejlepší pro naše tělo i tělíčka dětí je, když na nás působí teplo rovnoměrně. Když máme cokoliv na sobě tvoří to jakousi bariéru pro rovnoměrné zahřívání našeho organismu.

Hygiena a sauna.

Teď si můžete říkat. No jo ale náš brouček si neumí říci, že chce na záchod. Pro malé děti je vhodné si do sauny vzít podložku, kterou bude mít rodič na klíně nebo vedle sebe na lavici a dítě na ní bude sedět. Kdyby náhodou se dítěti chtělo na záchod. Nicméně pobyt v sauně není s dětmi do tří let nijak dlouhý. Jak jsme výše zmiňovali s batolaty do 5 minut. Stejně tak dospělý by mel vždy sedět nebo ležet na podložce (prostěradle, osušce).

Relaxace mezi saunováním a po sauně

Relaxace mezi jednotlivými saunovacími cykli by měla být jednou tak dlouhá než pobyt v sauně. Je vhodné dítě zabalit do župánku nebo osušky. Nemělo by mu však být vedro aby se nespustilo pocení. Neméně důležité je doplnění tekutin.

Kolikrát navštívit prohřívárnu?

To je velice individuální záležitost. Je dána spoustou faktorů, které mohou počet cyklů ovlivnit. Vždy však platí: dělám jen to co je mě a mému dítěti příjemné! Kdybychom se měli bavit v číslech doporučují se minimálně dva cykli a maximálně čtyři cykli saunování.

Co je myšleno pod slovem cyklus saunování?

Návštěva prohřívárny, ochlazení a relaxace. Tyto tři úkony bereme jako saunovací cyklus.

Co a jak před odchodem domů?

Poslední relaxace by měla být nejdelší aby se dítě aklimatizovalo a připravilo na venkovní podmínky. V ideálním případě 30 minut relaxace. Dětský organismus je ve vývinu a není vhodné na něj spěchat. Proto doporučuji aby se dítě po saunování aklimatizovalo na prostředí a pak s ním rodiče mohou vyrazit ven.

Umývat po sauně mýdlem, mazat krémem … ?

Umývání mýdlem po saunování není vhodné pro děti ani pro dospělé. To samé platí i pro mazání krémy … . A proč vlastně? Póry, které máme v pokožce se v rámci saunování rozšiřují a vyplavují nečistoty. Kdybychom se po saunování umyli mýdlem nebo namazali krémem póry ucpeme a může dojít k podráždění pokožky. Jak je vhodné pokožku po saunování ošetřit? Vhodný je například mandlový olej, který pokožku vyživý a zvláční nebo nepoužívat nic.

 

Napsat komentář