Dětský spánek

Zdravím, jaká byla Vaše sobota? Já ji strávila na odborném sympoziu o dětském spánku očima antropologů. A ráda bych se s Vámi podělila alespoň o zlomek informací, které jsem se dozvěděla a nabídla Vám zdroje, kde se na tuto problematiku můžete blíže podívat, protože vím jak je dnes složité najít relevantní a užitečné informace.

Hojně jsme rozebírali výhody a nevýhody sdílení lůžka s miminkem. Spát s miminkem v posteli nebo ne? PROF. HELEN BALL na toto téma, mimo jiné dělala výzkum. Závěrem toho výzkumu bylo, že matky, které spějí se svými dětmi mohou pružněji reagovat na jejich potřeby. Cítí, když se jejich miminko v noci vzbudí a mohou na jeho signály rychle reagovat. Mě osobně přišlo velice zajímavé, že tyto matky se podle výzkumu vyspí přibližně o 40 minut déle, než matky, které mají dítě v postýlce a musí k němu vstávat.

Asi by nyní vyvstala otázka, zda je normální, že se dítě v noci budí? Děti, které se narodí neznají náš společenský spánkový rytmus, stejně tak jako jiné věci se jej učí. Lidská miminka se na rozdíl například od hříbat rodí na svých rodičích mnohem více závislá. Hříbata se dokáží držet své matky a být jí stále na blízku, tím se podporuje jejich pocit bezpečí a rychle se tak od klisny mohou učit. Lidská mláďata toto neumí, ale jejich potřeba cítit svou matku a být jí na blízku se neliší.

Více informací o této problematice můžete naleznout na odkazech níže.
https://www.prosimspinkej.cz/
https://www.isisonline.org.uk/

Napsat komentář